Hi dear aspirants, Series-based reasoning /verbal reasoning questions come in each and every competitive exam in India. From this topic in banking Ibps PO,
Clerk, RRB PO, RRB clerk, and Sbi exam, five questions have been asked while in
SSC and railways exam five to six questions have been asked. In this way, we can say that series-based questions play a major important role.
in this post, you will find great compilations of all types of questions that have been frequently asked in all competitive exams especially in staff selection commission, banking ibps po exams, Csat exam, all state exams, and railway exams in which lakhs of students appear in each year to fulfill their dream.
Basically, there are three types of questions that have been asked based on series
Series questions - series questions are such types of questions in which as an aspirant, you need to find a fixed pattern on which series is framed. it is of three types.
1. NUMBER SERIES 2. ALPHABETICAL SERIES 3. ALPHA-NUMERIC SERIES
1. NUMBER SERIES - In this number series questions you will need to find out the logic that is going in the whole series. We can best understand this by this example.
Example- 2 4 6 8 10 ? ?
Sol- Here 2 is the first term. second term is increased by 2 ( we got by 4-2), the third term again increased by 2 . by seeing this we got to know that each previous term is increased by 2 to get next term so the last two terms will be 10 +2 = 12 and 12 +2 =14.
Here we will see all the patterns/types of number series.
Type-1
Logic-based on – Arithmetic progression
We all are familiar with the term of arithmetic Progression
. let us take a recap of this concept.
If a series is written like this way –
a a + d a + 2d
a + 3d a + 4d a
+ 5d ----------------- a +(n-1) d
first term = a , common difference(d) = next term – previous
term , last term = a +( n-1)d
Example - 4 8
12 16 20
??
In this sequence
we can easily see when we go from the left-hand side to the right-hand side
continuously then there is a gap of 4 which is nothing but a common difference
so . after 20 there will gape of 4 so term will be = 20 + 4 = 24 and 24 +4 = 28
2nd example -
1.5 3 4.5
6 7.5?
In first look
always try to solve questions with this common difference logic if it will not
work then we will switch on another logic but here, it is working
Common difference
in series = 3- 1.5 = 4.5-3 = 6-4.5 = 7.5-6
= 1.5 = same
So, when we go from
left to right in series then for getting next term we will only add 1.5 to its the previous term so,
7.5 + 1.5 =
9
Approach –
in first
look try to use this logic when you see that series is increasing/ decreasing slowly.
TYPE -2
LOGIC BASED ON - INCREASING SERIES / DECREASING SERIES WITH
SOME FIXED PATTERN
We can best understand with some good examples –
Increasing series-
in increasing series, all numbers present will be increased by some fixed pattern. we can best understand with some good examples.
10 12 15 19 24 ?
|
increasing series
Decreasing Series- In this type of series you will feel across the series numbers are decreasing with some fixed value in the whole series. we can understand with this example.
20 18 15 11 6 ?
sol- 20 18 15 11 6 ? -2 -3 -4 -5 -6 so , 6 -6 = 0
Decreasing series-
Example - 100 97 94 91 88 ? 3 3 3 3 88-3 = 85 Common diff.= 3 TYPE -3 MULTIPLICATION SERIES It is one of popular pattern especially asked in banking examinations of any standard i.e., PO level or clerical level. In these days these type of questions have been framed by Tata consultancy service, the most prominent exam taking agency in India so, once you learn here then you will able to crack this type of series easily in any of the competitive exams. we will understand this by taking one basic example based on multiplication series. multiplications is done for increasing the series. 100 100 150 300 750 ? ? Sol- In first view you see there is no changing in first two initial numbers so, you should think how we can easily bring the second number from the first beginning number , it is simply by multiplying by 1. Similarly think how you will bring third number from second number you will be get multiplying by 1.5. second number= 100= 100 * 1 third number(150)= 100 * 1.5 fourth number (300)= 150 * 2 we are seeing number(multiplication number is increasing by 0.5) fifth number (750) = 300 * 2.5 sixth number (?) = 750 * 3 = 2250 seventh number (?) = 2250 * 3.5=7875
There are some popular questions is being provided here which comes frequently in all competitive exams. Q1. 8 12 24 60 ? Sol- 12 = 8 * 1.5 Note- At first think how second number we can bring from first number so, 12 can get from 8 by multiplying with 12/8 i.e.,3/2=1.5 . 24 = 12 *2 60= 24 * 2.5 ?= 60 * 3= 180 Q2. 1.5 1.5 2.25 4.50 11.25 ? Sol- 1.5 = 1.5 * 1 2.25 = 1.5 * 1.5 4.50 = 2.25 * 2 11.25 = 4.50 * 2.5 ? = 11.25 * 3= 33.75. Q3. 150 150 300 900 3600 ? Sol- 150 = 150 *1 300 = 150 * 2 900 = 300 *3 3600 = 900 * 4 ? = 3600 * 5 = 180000
Q4. 100 50 50 75 150 ?
Sol- 50 = 100 * 1/2 50 = 50 * 1 75 = 50 * 1.5 150 = 75 * 2 ? = 150 * 2.5 = 375 Q5. 420 210 140 105 84 ? Sol- 210 = 420 * 1/2 140 = 210 * 2/3 105 = 140 * 3/4 84= 105 * 4/5 ? = 84 * 5/6 = 70 TYPE- 4 Square Series(Square of natural number N^2)- As from its name, it is clear this concept is based upon squaring of a number. To solve quickly , it is very necessary to memorize table from 11 to 30. Ex- 121 144 169 196 ? ? Sol- 11 ^2 12^2 13 ^2 14 ^2 15^2 16^2 so, ? = 225 and another ? = 256
Table- Square table from 11 to 30 11 | 121 | 12 | 144 | 13 | 169 | 14 | 196 | 15 | 225 | 16 | 256 | 17 | 289 | 18 | 324 | 19 | 361 | 20 | 400 | 21 | 441 | 22 | 484 | 23 | 529 | 24 | 576 | 25 | 625 | 26 | 676 | 27 | 729 | 28 | 784 | 29 | 841 | 30 | 900 |
TYPE-5 LOGIC BASED ON - ( NATURAL NO.)² + 1 In this series based questions you will get pattern based on square of natural number + 1. Let us Come we will understand best with some brilliant examples. Ex1. 2 5 10 17 26 37 ? Sol- Whenever during solving question any number is very close to square of natural number you should focus to this pattern. generally the given number will be greater than square of number by 1 but it could be any thing. 2 = 1^2 + 1 , 5= 2^2 +1 , 10 = 3 ^2 +1 , 17 = 4^2 +1 , 26 = 5^2+1 , 37 = 6^2 +1 so next number will be 7^2 +1 = 50 Tips- Remember table of square which is given in above pattern, it will reduce more time while attempting paper. TYPE-6 LOGIC BASED ON- (NATURAL NO.)^2 - 1 EX1. 0 3 8 15 24 ? Sol- 0= 1^2-1 , 3 = 2^2-1 , 8 = 3^2 -1, 15= 4^2 -1 , 24= 5 ^2 -1 similarly , next missing number will be = 6^2 -1 = 35
|
0 Comments
If you have any doubt please let me know