In this article, I will cover all previous year's questions for ibps clerk. You should know you will get 5 questions on this topic in the forthcoming exam of ibps clerk 2021. You just need to relax and only practice selected questions provided here so that the same pattern will come and you can click there easily.
BASED ON PREVIOUS YEARS:
Q1. 2 3 8 ? 112 565
a. 36 b. 14 c. 27 d. 45 e. None of these.
Sol- 2×1 +1 =3
3×2 +2 =8
8× 3 +3 = 27
27 ×4 + 4 = 112
Ans- c
Q2. 6 4 8 23 ? 385.25
a. 84.50
b. 73
c. 78.50
d. 82
e. None of these.
Sol- 6 × 1/2 +1 =4
4 × 1.50 + 2 =8
8 × 2.50 + 3 = 23
23 × 3.50 + 4 = 84.50
Ans- a
Q3. 8 64 216 512 ? 1728
a. 729
b. 1331
c. 684
d. 1000
e. None of these.
Sol- 8 = 2^3
64 = 4^3
216 = 6^3
512 = 8^3
Difference of 2 is going on in the series so the immediate next term will be 10^3 =1000
Ans-d
Q4. 81 90 26 51 -165 ?
a. 214
b. -214
c. 116
d. -116
e. 120
Sol- step1: Just take common difference in the series
9 -64 25 - 216
Now, you can see each no. Is in form of square and cube alternatively, started from squaring.
3^2 (-4)^3 5^2 (-6)3 (7^2)
SO, Missing term = -165 + 49 = -116
Ans- d
Q5. 4 18 48 100 180 294 ?
a. 448
b. 424
c. 436
d. 460
e. None of these.
Sol- step1- write common difference
14 30 52 80 114
Step2 - again write common difference present in first common difference series.
16 22 28 34
Step3- now common difference =6
Step4- ? = 294 + 114 +34 +6 = 448
Ans- a.
Q6. 30 46 78 126 190 270 ?
a. 356
b. 366
c. 382
d. 398
e. None of these.
Sol- Take common difference present in the series
16 32 48 64 80 .........
.......= 80 + 16 = 96
? = 270 +96 =366
Ans- b
Q7. 380 465 557 656 762 ? 995
a. 855
b. 915
c. 875
d.895
e. None of these.
Sol- write first common difference = 85 92 99 106 113 120
Second common difference = 7 7 7 7 7
So, ? = 762 + 113 = 875
Q8. 12 12 18 45 180 1080 ?
a. 9285
b. 9530
c. 9170
d. 9180
e. None of these.
Sol- 12 × 1=12
12 × 1.5 =18
18 × 2.5 = 45
45 × 4= 180
180 × 6 = 1080
1080 × 8.5 = 9180
Ans-d.
Q9. ? 61 211 505 991 1717
a. 6
b. 5
c. 8
d. 7
e. None of these.
Sol- initial the first term is missing so, it became very difficult question but you need to fix it.
Focus on rest of the terms . Write common difference for rest of terms.
? 150 294 486 726
Second c.d = ? 96 144 192 240
Third c.d = 48 48 48
Now, 61 = ? + 150 - 96
Or, ? = 7
Ans- d.
0 Comments
If you have any doubt please let me know